Poutníci se sešli na Vavřinečku u Domažlic

Publikováno
12. 8. 2019
Věřící si během víkendové pouti u kostela sv. Vavřince připomněli 80 let od protinacistického kázání Mons. Bohumila Staška. Poutní mši svatou u kostela sv. Vavřince na Veselé hoře u Domažlic celebroval kardinál Dominik Duka, kázal plzeňský biskup Tomáš Holub. Koncelebrovali čeští biskupové a řezenský biskup Rudolf Voderholzer.

„Kostel sv. Vavřince na Veselé hoře u Domažlic je blízký všem Chodům, kteří sem už po staletí přicházejí, aby si na přímluvu svého patrona sv. Vavřince vyprosili Boží požehnání. Ale tento kostel znají nejen obyvatelé Domažlic a okolí. Na Veselou horu přicházeli poutníci doslova z celé republiky. Zvláště v dramatickém roce 1939, v roce plném naděje 1945, znovu se sem vraceli na konci šedesátých let, po dvaceti letech, kdy slavení pouti bylo zakázáno. A konečně tu prožívali radost návratu demokracie a svobody v roce 1989,“ řekl poutníkům na začátku mše svaté domažlický farář a vikář Mirosław Gierga.

Kardinál Dominik Duka během uvítání připomněl osobnost Mons. Bohumila Staška, od jehož manifestačního kázání uplynulo 80 let. Poukázal také na význam Chodů, jako strážců hranic, pro české země: „Chtěl bych udělat jednu výměnu. Chtěl bych vám darovat kardinálský klobouk, jako poděkování církve a všech lidí, kteří vědí, zač vděčíme Chodům, zač vděčíme poctivým a statečným občanům této země.“ Klobouk od kardinála převzal starosta Domažlic Zdeněk Novák: „Nesmírně si vážím Vašeho daru a dovolím si Vám, na důkaz toho, že jste se zapsal do našich srdcí, darovat chodský klobouk a věřím, že vám bude sloužit stejně dobře, jako ten kardinálský.“

Kázání přednesl plzeňský biskup Tomáš Holub a také on se obracel k odkazu Mons. Bohumila Staška. „Jak jsme slyšeli na začátku, scházíme se 80 let od památné pouti a památného kázáné vyšehradského kanovníka Bohumila Staška. Pro něho bylo jasné, že toto kázání bude mít důsledky. Ačkoli neprovokoval, mluvil jasně a s odvahou. Povzbudil český národ v době, kdy to velmi potřeboval. Ukázal kořeny, ze kterých může i v temných dobách růst pevný strom a přinášet plody. Ukázal kořeny tradice a víry, které nejsou jen vzpomínáním a nostalogií, ale, jak řekl papež František při svém návratu z Rumunska, jsou stromem, který dovoluje růst, kvést a přinášet plody. Já si myslím, že kázání má přinést povzbuzení. Možná dnes nejsme v době, kdy nás vnější věci obírají o svobodu. Nejsme v době, kdy musíme čelit tomu, že naše situace je spojena s podmínkami, které nám nedovolují vyjadřovat naši víru nebo se hlásit k naší národní identitě. Ale nemůžeme říct, že nežijeme v době dramatické. Žijeme v době, která určitě není dobou poklidně jdoucí ode dne ke dni, od měsíce k měsíci, od roku k roku. Žijeme v době, která přináší mnohá další ohrožení. Klimatická, ačkoli to dnes nevypadá, ale zažili jsme dny, které nám ukázaly, že se situace skutečně mění. Situace demografická pro naši Evropu, která vymírá. Ale i napětí ve společnosti i v církvi.”

 Na závěr mše svaté promluvil k přítomným řezenský biskup Rudolf Voderholzer a vojenský atašé velvyslanectví Spojených států amerických Roger Bowman. Oba vyzvali k jednotě a spolupráci mezi evropskými národy k budování míru a demokracie.

 

 

10. srpna fotil Jiří Srašek

Fotogalerie

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás