Charita

Charita v Diecézi plzeňské – šijeme roušky, ale sháníme další

Publikováno
23. 3. 2020
Charita
Rychlou odpovědí charit v Diecézi plzeňské na vládní opatření v souvislosti se šířením koronaviru je už několikátý den šití roušek svépomocí. Děje se tak v některých službách s omezeným provozem, v dobrovolných charitách a někteří pracovníci využívají i domácí kapacity.

Když roušky nejsou, budeme je šít
Zpoždění státních dodávek ochranných prostředků vyvolalo spontánní reakci solidárních pracovníků charit. Většina provozů se ze dne na den začala potýkat s nedostatkem roušek, respirátorů a dezinfekce. A právě roušky, které se dají relativně snadno a rychle ušít v provizorních podmínkách, se staly jasnou prioritou všech, kteří mají zručné ruce.

„Šijeme roušky,“ uvádí Alena Drlíková z Oblastní charity Rokycany. Využívají zde dobře zásobených a vybavených Sociálně terapeutických dílen pro lidi s handicapem. Podobný model zvolili i v Sociálně terapeutických dílnách sv. Josefa v Domažlicích a v obdobné službě v Karlových Varech. Šijí ale i charitní domovy pro seniory. V Domově sv. Alžběty v Plzni se do šití dokonce zapojili senioři navštěvující ergoterapeutickou dílnu. V Domově sv. Jiří v Plzni, fungujícím pod městskou charitou, je improvizované krejčovství umístěno v prádelně a střídá se zde více pracovnic. „Už šije několik dalších zaměstnanců Městské charity Plzeň. V tomto budeme během příštího týdne soběstační. Snažíme se vyrobit i desítky roušek denně pro klienty Domova sv. Františka,“ říká ředitel Pavel Janouškovec k pokrytí nároků množství roušek ve službách pro seniory. Problém však přetrvává v dodávkách ústenek pro služby poskytované lidem bez domova.

Další zprávy o neobyčejném nasazení sociálních pracovníků ve výrobě roušek přicházejí i z azylových domů a domovů pro matky s dětmi v tísni v Chebu, Aši nebo Radobyčicích na Plzeňsku. O soustavném šití a shánění ochranných pomůcek určených také pro terénní pracovníky informuje Oblastní charita Klatovy. Velkou práci odvádějí dobrovolné charity. „Šiju po večerech doma z materiálů, které jsou k dispozici – od prostěradel s monogramem po babičce, která jsou tak hustě tkaná, že tam pomalu nejde vrazit špendlík, až po zbytky látek z dob, kdy jsem šila něco dětem,“ píše ředitelka Farní charity Cheb Eva Kolafová. Ve Farní charitě Horšovský Týn dokonce nechávají ušité roušky na plotě nyní zavřeného Komunitního centra, aby si je mohli bezkontaktně vyzvednout obyvatelé, kterým chybí.

I přes veškerou snahu je ochranných pomůcek málo
Roušky pro charitní sociální služby jsou však stále nedostatkovým zbožím. Aby bylo do budoucna z čeho šít, zakoupila již Diecézní charita Plzeň a Městská charita Plzeň po 100 metrech tkaniny. Obě charity také obdržely darem po 200 metrech textilie od města Plzeň. Další dar látky na šití roušek přišel včera od štědrého dárce na Biskupství plzeňské.

Pro představu: Jen těch nejzákladnějších jednorázových roušek je na týden v Charitě v naší diecézi třeba 5 900 a na to naše improvizovaná šicí místa nestačí. K tomu nám chybí alespoň 2 500 respirátorů, doslova hektolitry dezinfekce a mnoho dalších ochranných prostředků, jako jsou ochranné rukavice či pláště.

Jsme nadšeni z nápadu pracovnice biskupství, paní Fictumové, zveřejnit výzvu k šití roušek pro potřeby našich charit a církve v diecézi společně.

Společná výzva Biskupství plzeňského a Diecézní charity Plzeň
ŠITÍ ROUŠEK
Šití roušek v plzeňské diecézi již probíhá, ale roušek stále není dost. Pokud byste se chtěli zapojit, budeme rádi.

Ušité roušky můžete:

  • posílat zdarma na adresu Diecézní charita, Cukrovarská 16, Plzeň 30100 – označení balíčku – ROUŠKY,
  • odnést na místní farnost či charitu.

Kontaktní osobou v případě dotazů je za Diecézní charitu Plzeň Mgr. Marie Sýkorová,
731 433 000, marie.sykorova@dchp.charita.cz; za Biskupství plzeňské Ing. Iva Fictumová, 777164795, fictumova@bip.cz.

Velmi předem děkujeme za Vaši pomoc.
 

Poděkování
Rádi bychom poděkovali za dodávky, které jsme zatím obdrželi. V pondělí 16. března 2020 převzala Diecézní charita Plzeň první zásilku roušek z objednávky Plzeňského kraje, a tak jsme mohli rozdělit 619 roušek našim charitám. Z Plzeňského kraje nám přišlo také 29 litrů dezinfekce a první respirátory na pomoc lidem bez domova – 60 kusů pro diecézní charitu, 125 pro Městskou charitu Plzeň. Menší dodávku respirátorů dostaly i oblastní charity v Rokycanech a Klatovech.

Ve čtvrtek 19. března 2020 jsme obdrželi 500 roušek od Magistrátu města Plzně a dnes dalších 500, také za ně děkujeme.

Poděkování patří též všem charitním pracovníkům, dobrovolníkům, ale i soukromým subjektům, kteří nám se zvládáním nároků na ochranná opatření v dnešní těžké situaci pomáhají.

Diecézní charita Plzeň, tisková zpráva 20. března 2020.

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás