Charita

Jak je na tom Diecézní charita Plzeň s ochrannými pomůckami?

Publikováno
7. 4. 2020
Charita
Diecézní charita Plzeň denně vyhodnocuje potřebu osobních ochranných prostředků charit v plzeňské diecézi, tedy na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Dostupné ochranné prostředky z velkých dodávek dále distribuuje tam, kde je jich nejvíce třeba, ať už charitním službám, nebo obcím a sociálním službám dalších poskytovatelů. Díky všem, kteří se na podpoře charitních sociálních služeb za nouzového stavu dosud podíleli.

Co nám nyní schází?
Díky velkému nasazení věnovanému šití roušek v charitách a díky darům těchto základních ochranných pomůcek od mnoha dobrovolníků a institucí se podařilo zajistit nezbytné množství pratelných jednovrstvých látkových roušek pro většinu charitních služeb. Diecézní charita však roušky stále poptává, zejména dvouvrstvé s kapsou, do níž by se dal vložit filtr.

Nejvíce bychom nyní ocenili kvalitní respirátory typu FFP2 a FFP3. V charitách celé diecéze v současnosti chybí přibližně 1 800 respirátorů FFP2 a asi 2 500 respirátorů FFP3. Vážný nedostatek je i v případě ochranných rukavic, jichž bychom potřebovali dalších 10 000 párů. Velmi málo je ochranných oděvů, poptávku by pokrylo zhruba 1 400 souprav. Také poptávka po dezinfekci je vyšší, než dokážeme zajistit. Týdně chybí asi 35 litrů dezinfekce na pevné povrchy a 35 litrů na ruce.

Máte-li zájem a možnost Charitě v plzeňské diecézi pomoci, využijte kontakt na naši koordinátorku nabídek pomoci Marii Sýkorovou na telefonu 731 433 000 nebo emailu marie.sykorova@dchp.charita.cz.

S žádostí o pomoc se obracíme na MPSV
Spolu s dalšími velkými nestátními poskytovateli sociálních služeb sdružených v Platformě 10 se v otevřeném dopisu obracíme s požadavky na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Učinili jsme tak na základě nedostatku ochranných prostředků zajišťovaných státem a z naléhavé potřeby metodických pokynů platných pro situaci, v níž se naše sociální služby nacházejí. Některé metodické pokyny, které jsme obdrželi, naopak nejsou z naší strany objektivně uskutečnitelné, například izolace případných nemocných COVID-19 v azylových domech, chráněném bydlení či některých službách sociální prevence. Nemůžeme také přehlížet náklady navíc, které nám za ztížené situace vznikají a které v tuto chvíli nejsou vládou dorovnávány. Dopis ze 3. dubna 2020 určený ministryni práce a sociálních věcí je zveřejněn v rubrice tiskových zpráv na webu www.dchp.cz.

Děkujeme za velké dodávky od Plzeňského a Karlovarského kraje a města Plzně
Děkujeme za rychlou reakci a maximální úsilí velkých samospráv k zajištění ochranných prostředků pro sociální služby a za distribuci vládních dodávek dále do regionálních sociálních služeb.

Díky Plzeňskému kraji jsme mohli charitním službám na jeho území rozdat již přes 5 700 roušek, 2 500 respirátorů FFP2 a 7 500 párů ochranných rukavic. Obdrželi jsme od něj také skoro 120 litrů dezinfekce. Zásilky jsme mimo Plzeň distribuovali např. Oblastní charitě Klatovy, Oblastní charitě Rokycany nebo Farní charitě Stříbro. Zvláštní dík patří školskému odboru PK, jenž zajistil 2 000 šitých roušek.

Velice si vážíme pomoci z města Plzně, od něhož jsme pro plzeňské charitní služby převzali již 800 roušek, 700 respirátorů FFP2 a 160 párů ochranných rukavic. Další ochranné prostředky od města Plzně obdržíme každým dnem.

Důležitou pomocí pro charitní služby v Karlových Varech, Ostrově, Chebu a Aši jsou dodávky z Karlovarského kraje. Rozvézt jsme mohli již přes 1 800 roušek, téměř 300 respirátorů FFP2, 300 párů ochranných rukavic a 24 litrů dezinfekce. Děkujeme.

Děkujeme dobrovolníkům
Hned od začátku nouzového stavu jsme se setkali s velkou podporou od dobrovolníků šijících roušky. Byli to často sami sociální pracovníci a další charitní zaměstnanci, kteří se tak snažili ochranu před nákazou zejména v pobytových zařízeních zajistit z vlastních zdrojů. Tato pomoc přetrvává, neboť je stále nutná, ale přidalo se k ní velké množství dalších dobrých lidí, ať už z farností, nebo široké veřejnosti, kteří nám pomáhají spotřebu látkových roušek doplňovat. Je těžké uvést přesný počet ústenek, které již byly takto svépomocí ušity pro naše služby, ale odhadujeme, že je v řádu tisíců kusů, a za každý dodaný kus náleží dárci poděkování. Víme o dobrovolnících, kteří pro Charitu již ušili přes 100 kusů roušek, velice jim za to děkujeme. Nyní se soustřeďujeme na zajištění dvouvrstvých roušek s kapsičkou pro umístění filtru. Děkujeme také volnému sdružení dobrovolníků tisknoucích ochranné pomůcky v Karlovarském kraji za dodání 7 obličejových štítů a 6 ochranných brýlí Farní charitě Karlovy Vary a Farní charitě Aš.

Děkujeme dobrovolně zapojeným organizacím
Naše služby začaly dobrovolně podporovat i některé organizace. Například na Domažlicku se ihned přihlásili místní skauti s nabídkou šitých roušek pro personál a klienty ve zdejších charitních azylových domech. Do Azylové domu Domažlice putovalo také 200 roušek zaslaných Městysem Všeruby. Velkou pomoc nabídla Správa informačních technologií města Plzně, konkrétně její středisko pro mladé talenty SIT Port. Zdejší dobrovolníci věnovali Charitě celkem 100 obličejových štítů vyrobených za použití 3D tisku. Dalších 50 obličejových štítů pro nás přislíbili vyrobit plzeňští Piráti a 50 kusů jsme obdrželi od firmy Y Soft. Společnosti HoppyGo s.r.o. a ŠKODA AUTO DigiLab s.r.o. nám zapůjčily dva vozy Škoda Superb, které můžeme za současné nouzové situace využívat k distribuci ochranných pomůcek a potravin. Musíme vzpomenout také Biskupství plzeňské, které iniciovalo výzvu k šití roušek v plzeňské diecézi, na jejímž základně jsme obdrželi stovky roušek pro naše sociální služby. Poskytlo také několik rolí látek, z nichž byly ústenky ušity, a pomáhá nám s distribucí ochranných prostředků z humanitárního skladu.

Poděkování štědrým dárcům
S významnou pomocí přispěchaly velké nadace. Pro naše domovy pro seniory a Charitní pečovatelskou službu Blovice, Spálené Poříčí jsme získali grant „Krizové řízení“ od Nadace ČEZ ve výši 50 000 Kč. Ke stejnému účelu bude použit grant Nadace Karel Komárek Family Foundation ve výši 200 000 Kč. Nadace Karel Komárek Family Foundation dále potvrdila příspěvek Farní charitě Stříbro na nákup ochranných prostředků pro Domov pro seniory sv. Jana Pavla II. ve výši 100 000 Kč.

Nečekaný dar přišel od Paní Veroniky Strolené, vnučky klientky Domova sv. Alžběty. Paní Strolená věnovala tomuto charitnímu domovu pro seniory 90 respirátorů FFP2.

Laskavým podporovatelům srdečně děkujeme.
Diecézní charita Plzeň

(tisková zpráva Diecézní charity Plzeň, 7. dubna 2020)

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás