12. září proběhla diecézní pouť do Teplé. Jejím hostem byl apoštolský nuncius Charles D. Balvo

Publikováno
14. 9. 2020
Katecheze, beseda s nunciem, modlitba křížové cesty a poutní bohoslužba s vyhlášením vítězů celodiecézní soutěže a předání dobročinných šeků plzeňské charitě i papeži Františkovi. To byla letošní diecézní pouť v klášteře Teplá, ovlivněná pandemií i náhlým onemocněním plzeňského biskupa Tomáše.

12. září proběhla tradiční diecézní pouť do Teplé, která se však vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru mohla konat pouze v omezeném rozsahu a za dodržení všech hygienických opatření. Z nařízení vlády byl počet účastníků na akcích ve vnitřních prostorách omezen na 500 osob; biskup Tomáš proto před poutí vyzval věřící, aby do Teplé vyslali pouze zástupce ze svých farností, po nichž mohou poslat na papírcích napsané své přímluvy (viz Pastorační dopis biskupa Tomáše). Vstup do kostela byl možný pouze se vstupenkou.

Účastníky v Teplé přivítal vážený host, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, P. Richard Polák a také moderátorka Ivana Čamková. Ta všechny přítomné v úvodu seznámila s nepříjemnou novinkou – biskup Tomáš se v pátek v noci před konáním pouti dozvěděl, že byl pozitivně testován na COVID-19. Pouti se tedy z pochopitelných důvodů nemohl účastnit, v karanténě ovšem musela zůstat také řada kněží a spolupracovníků otce biskupa. Biskup Tomáš poslal všem poutníkům pozdrav a požehnání.

Po zahájení následovala katecheze P. Vlastimila Kadlece, inspirovaná letošním více než aktuálním diecézním mottem: Nebojte se! Já jsem přemohl svět. „Záskoky, nejistoty, změny, přesouvání, rušení… tohle bude náš nejbližší život. (…) Je to síla, zvlášť pro nás, kteří jsme už pár století lidmi takřka posedlými kontrolou a jistotami. (…) Jenže my křesťané bychom se přece právě v takových dobách a situacích měli cítit jako ryba ve vodě…,“ zahájil svou promluvu v době nejisté plaský oblát. Zvukový záznam celé katecheze si můžete poslechnout ZDE.

Na katechezi P. Kadlece navazovaly modlitby a přímluvy za plzeňskou diecézi.

Po obědové pauze mohli účastníci poutě v krásném počasí projít křížovou cestu v přilehlém parku, ve stejném čase se v kostele konala téměř hodinová beseda s apoštolským nunciem, kterou moderoval P. Richard Polák. Nuncius Charles D. Balvo bezprostředně odpovídal na otázky poutníků. „Mozek je někdy rychlejší než jazyk,“ konstatoval vzácný host, který ale na převážnou většinu dotazů odpovídal výbornou češtinou. Když přišla otázka na to, jaké menu by si objednal ve fastfoodu, překvapil všechny širokou slovní zásobou vztahující se k tradičním českým pokrmům – „proč bych chodil do fastfoodu, když si můžu dát polévku, sekanou nebo svíčkovou s knedlíkem?“

Diecézní pouť vyvrcholila bohoslužbou, kterou v přímém přenosu vysílalo Radio Proglas, mši svatou celebroval a česky kázal Mons. Charles D. Balvo (jeho kázání si můžete přečíst zde). V průběhu mše svaté přinesli zástupci farností k oltáři košíčky s prosbami a díky všech věřících, kteří se diecézního setkání z různých důvodů nemohli účastnit. Prosby a přímluvy byly zahrnuty do společných modliteb. Po mši svaté předal apoštolský nuncius šek zástupcům Diecézní charity Plzeň. 50 000 Kč (výtěžek z benefičního prodeje piva) poputuje na provoz Domova pro seniory Bor. Šek na stejnou částku obdržel také apoštolský nuncius, druhá polovina výtěžku z prodeje piva poputuje k papeži Františkovi na zmírnění dopadů pandemie koronaviru. (Celkem 2020 lahví plzeňského ležáku bylo tradičně určeno pro papeže Františka, vzhledem k celosvětové situaci ale nemohlo být do Vatikánu doručeno.) Po slavnostní bohoslužbě byly také vyhlášeny výsledky soutěže Znalec plzeňské diecéze, nejlepší účastníci převzali z rukou apoštolského nuncia diplomy a věcné ceny.
Na pouť do Teplé se v letošní výjimečné situaci vydalo cca 250 účastníků.

Výsledky soutěže Znalec plzeňské diecéze:
1. místo (101 bod)
Miluše Hosnedlová

2. místo (100 bodů)
Iris Pavelková

3. místo (99 bodů)
Jana Kučerová, Karel Pokštefl

4. místo (98 bodů)
Emilie Bošková, Marie Koderová, Jana Těthalová

5. místo (97 bodů)
Jaroslava Slámová, P. Tomasz Kowalik, Miloslav Zezula, Anna Paríšková, Blanka Rotenbornová

Soutěž probíhala od března do července 2020 v pěti kolech, soutěžící odpovídali celkem na 50 otázek. Zapojillo se 34 účastníků, z nichž 21 odpovědělo na všechny otázky. Maximální možný počet bodů byl 102, vítězka tedy ztratila jen 1 bod.
Všem vítězům srdečně blahopřejeme!

V galerii najdete fotografie od Soni Pikrtové a Jiřího Straška.

Fotogalerie

Související položky

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás
Sdílet:

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás