Noc kostelů

Noc kostelů

Již pošestnácté se otevřou brány kostelů, chrámů, modliteben, sborů, kapliček a dalších míst plzeňské diecéze při akci Noc kostelů. Uskuteční se v pátek 7. června 2024.

I letos pro vás připravujeme Poutnické noviny. Tištěné budou k dispozici v otevřených kostelích během Noci kostelů.

Na webových stránkách www.nockostelu.cz najdete i program všech přihlášených kostelů a modliteben.

Z historie Noci kostelů

Noc kostelů nabídla široké veřejnosti v České republice poprvé v roce 2009 možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.

Inspirace v Rakousku

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.

V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

První Noc kostelů

Napjaté očekávání pořadatelů, kteří dlouho dopředu pečlivě připravovali programy, se již během večera proměnilo v radost z velkého množství návštěvníků, kteří využili pozvání do našich kostelů a zajímali se o hudbu, umění, historii, ale také o to jak žijeme naši víru. Návštěvníci velmi oceňovali možnost navštívit místa, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná a v reakcích mnozí oceňovali dostupnost kněží a řeholníků, kteří byli po celou dobu plně k dispozici a ochotně odpovídali na dotazy návštěvníků.

Od nadcházejícího roku se koordinace ujali zástupci z ostatních regionů a do Noci kostelů se zapojily kostely a modlitebny z celé České republiky.

V České republice se do Noci kostelů každoročně zapojuje na 1 400 kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než 6 000 doprovodných programů. Zájem bývá pravidelně velký a každoročně se pohybuje kolem 450 000 návštěvnických vstupů.

Kontakt

Ludmila Němečková, koordinátorka Noci kostelů v plzeňské diecézi
Tel.: +420 731 619 698

E-mail: nockostelu@bip.cz
Web: www.nockostelu.cz

Za podporu děkujeme:


Foto: Pavel Adámek

Související články

Obrázek novinky
Noc kostelů
24. 05. 2021

V pátek 28. května proběhne Noc kostelů 2021 (aktuální informace)

Již po třinácté se otevřou brány kostelů, chrámů, modliteben, sborů, kapliček a dalších míst plzeňské diecéze při akci Noc kostelů, která nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Uskuteční se 28. května 2021.
Obrázek novinky
Noc kostelů
11. 06. 2019

Příští Noc kostelů se uskuteční 5. června 2020

Na 30 lidí, kteří se letos aktivně zapojili do realizace Noci kostelů v plzeňské diecézi, se sešlo 4. června ve Starém Plzenci. Společný čas byl věnován především hodnocení, sdílení zážitků a zkušeností z letošní Noci. Byl zde také vyhlášen termín další Noci kostelů, která se v příštím roce uskuteční 5. června. Za fotografie děkujeme panu Jiřímu Novému.
Obrázek novinky
Noc kostelů
03. 06. 2019

Další fotografie z Noci kostelů

Organizátoři zatím odhadují, že akce spojené s Nocí kostelů 2019 v plzeňské diecézi navštívilo cca 25 000 lidí. Z důvodu uzavřené katedrály sv. Bartoloměje, která měla ze všech otevřených míst vždy nejvyšší počet návštěvníků, se tak letos počítá s poklesem celkového počtu vstupů. Podrobnější informace o letošní Noci kostelů budou zveřejněny v následujících dnech.
Obrázek novinky
27. 05. 2019

Jak probíhala Noc kostelů v plzeňské diecézi?

V Boru a v Kladrubech fotila 24. května Soňa Pikrtová, ve Skočicích, Strážově, Bezděkově a Klatovech fotil Jiří Strašek.
Obrázek novinky
21. 05. 2019

V plzeňské diecézi se při Noci kostelů otevře na 150 míst

I letos se můžeme těšit jak na tradiční prohlídky interiéru kostelů, tak na netradiční zážitky v rámci bohatých doprovodných programů při Noci kostelů konaných po celé diecézi. Zpřístupní se místa i běžně nedostupná, po Plzni bude jezdit historický trolejbus s hudebním doprovodem během jízdy.
Obrázek novinky
10. 05. 2019

Kam v diecézi vyrazit při letošní Noci kostelů? Stáhněte si brožurku

Stáhněte si přehlednou Brožuru s programem Noci kostelů v celé plzeňské diecézi. Naleznete zde seznam všech zapojených kostelů a modlitebních míst, mapku, informace o dopravě zdarma a další tipy a zajímavosti, na které se můžete těšit 24. května 2019.
Obrázek novinky
Noc kostelů
05. 02. 2019

Letošní noc kostelů proběhne 24. května

Již po jedenácté se otevřou brány kostelů, chrámů, modliteben, sborů, kapliček a dalších míst plzeňské diecéze při akci Noc kostelů, která nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Uskuteční se 24. května 2019.
Obrázek novinky
Noc kostelů
20. 06. 2018

Organizátoři Noci kostelů se sešli v Bečově nad Teplou

Na 50 lidí, kteří se letos aktivně zapojili do realizace Noci kostelů v plzeňské diecézi, se sešlo 14. června v Bečově nad Teplou. Kromě společného odpočinkového programu v zámku byl čas věnován především hodnocení a sdílení zážitků a zkušeností z letošní Noci.
Obrázek novinky
Noc kostelů
29. 05. 2018

Jak proběhla Noc kostelů 2018 v plzeňské diecézi?

Při letošní Noci kostelů bylo napočítáno cca 33 540 vstupů, oproti loňskému roku tak návštěvnost opět vzrostla. Atmosféru noci, která každý rok propojuje církevní a světský svět v jeden, si můžete připomenout ve fotogalerii.
Obrázek novinky
Noc kostelů
15. 05. 2018

Kam vyrazit na Noc kostelů? Stáhněte si brožuru s programem

Pastorační středisko plzeňského biskupství připravilo pro všechny zájemce brožurku s mapou a přehledem všech míst a programů dostupných při letošní Noci kostelů na území plzeňské diecéze. Noc kostelů se uskuteční v pátek 25. května 2015.
Obrázek novinky
Noc kostelů
26. 06. 2017

30 000 návštěvníků zavítalo na Noc kostelů v plzeňské diecézi

Do letošní Noci kostelů, která se uskutečnila v pátek 9. června 2017, se v rámci plzeňské diecéze přihlásilo celkem 128 kostelů, kaplí a modliteben. Dohromady bylo zaznamenáno cca 30 000 vstupů.

Soubory ke stažení

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás