Projekty IROP

Biskupství plzeňské se v současnosti věnuje jednomu velkému projektu, který je spolufinancován z dotace Evropské unie IROP (Integrovaný regionální operační program) a jiných zdrojů. Jedná se o obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Již v roce 2018 byl úspěšně dokončen projekt významného zkvalitnění výuky a celkové bezbariérovosti Církevního gymnázia Plzeň. V roce 2021 pak došlo k dokončení projektů revitalizace katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, revitalizace jezuitského kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech a obnnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích.

Kostely jsou po celou dobu prací uzavřeny a veřejnosti nepřístupny. Rekonstrukce budou dokončeny v roce 2021.

Jedná se o náročné opravy, na kterých se podílí současně více firem. Musí se zohlednit technologické postupy jednotlivých prací, ale i kapacitní možnosti jednotlivých firem. Velkou část dosavadních prací proto zabralo zejména vypisování a vyhodnocování výběrových řízení. Na některé práce bylo nutné vypsat výběrové řízení několikrát. V současné době je ve stavebnictví, ale i u restaurování velký převis poptávky. Ceny stavebního materiálu i prací stále rostou, některé rozpočty, které byly připraveny k podání žádosti o dotaci, tak musely být navýšeny.

Aktuálně je nejdál rekonstrukce jezuitského kostela v Klatovech, kde je hotova již jedna strana fasády. V katedrále sv. Bartoloměje probíhají práce především uvnitř, do ateliérů restaurátorů je odvezena velká část oltářů. U vstupu do katedrály probíhá restaurování nástěnných maleb. Na podzim 2018 začala i obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. I zde je odvezena velká část mobiliáře do ateliérů restaurátorů. 

Na rekonstrukce kostelů může přispět kdokoliv. Jakýkoliv finanční obnos pomůže k úspěšnému dokončení projektu. Více informací k tomu, jak pomoci, naleznete ZDE.

Související články

Obrázek novinky
Projekty IROP
17. 08. 2020

Konference "Románský portál cisterciáckého konventního kostela v Plasích" JE ODLOŽENA

Konference "Románský portál cisterciáckého konventního kostela v Plasích byla z důvodu nepříznivé epidemiologické situace přesunuta na rok 2021. Děkujeme za pochopení.
Obrázek novinky
Projekty IROP
28. 05. 2019

Románský portál v Plasích byl odhalen po více než třech stovkách let

Dne 24. května letošního roku byl po 343 letech restaurátory Janem Bradnou a Tomášem Váňou odhalen tympanon románského portálu v západním průčelí kostela bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích.
Obrázek novinky
Projekty IROP
03. 04. 2019

V Plasích objevili divého muže ze 14. století

Během stavebně-historického průzkumu při obnově bývalého konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích došlo k překvapivému nálezu. „V hloubkové sondě byla odhalena figurální konzola gotické žebrové křížové klenby s motivem divého muže, kterou lze datovat do počátku 14. století,“ uvedl garant Zdeněk Chudárek z generálního ředitelství Národního památkového ústavu.
Obrázek novinky
Projekty IROP
19. 02. 2019

Katedrálu zdobí pomsta špatně placeného malíře

Co se právě děje v katedrále?
Obrázek novinky
Projekty IROP
10. 08. 2018

Oprava jezuitského kostela v Klatovech je v plném proudu

28. února 2018 byla oficiálně zahájena oprava kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech. Seznamte se s aktuálními podrobnostmi rekonstrukce.
Obrázek novinky
Katedrála sv. Bartoloměje
15. 06. 2018

Začíná největší rekonstrukce plzeňské katedrály za posledních 100 let

Slavnost Těla a Krve Páně, 31. května 2018, byla poslední oficiální akce konaná v katedrále sv. Bartoloměje pro období následujících dvou let. Chrám je od té doby uzavřen a intenzivně připravován na generální rekonstrukci interiéru, a to po sto letech od své poslední opravy.
Obrázek novinky
Projekty IROP
27. 03. 2018

Začíná oprava klášterního kostela v Plasích

Dnes, 27. března 2018, se v Plasích uskutečnilo oficiální zahájení opravy klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. Kromě místních duchovních správců - komunity misionářů oblátů - byl přítomen také plzeňský biskup Tomáš Holub, starosta města Plasy Zdeněk Hanzlíček, generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, zástupci Národního památkového ústavu, zástupci z Krajského úřadu Plzeňského kraje, projektoví manažeři a zhotovitelé.
Obrázek novinky
Projekty IROP
01. 03. 2018

V Klatovech začíná oprava jezuitského kostela

Diecézní zpravodaj

aktuální číslo
Obrázek zpravodaje
Každý měsíc vydáváme zpravodaj s důležitým děním v diecézi. Prohlédněte si ho online.
Archiv

Registrace newsletteru

Každý týden dostanete čerstvé zprávy z naší diecéze.

Chci pomoci

Pomáhejte s námi! Přispějte na charitní a sociální činnost, podporu vzdělávání dětí či opravu kulturních památek.
číslo účtu
283469799/0300
Podporují nás